Kalendarz imprez 14

Trójmiejska Liga Żeglarska - odkrywamy tajemnice rywalizacji

poniedziałek, 25 listopada 2019

Trójmiejska Liga Żeglarska to projekt, który ma przybliżyć żeglarstwo i regaty dla wszystkich zwolenników tej pięknej dyscypliny sportu i aktywności ruchowej. Nie jest to żadna nowa inicjatywa, a kontynuacja rozgrywanej od 2015 roku Biznes Ligi Żeglarskiej. Rywalizacja otwiera się również dla grup nie związanych z żadną firmą, korporacją czy przedsiębiorstwem, ale nadal będzie miała charakter ściśle amatorski.

W roku 2020 odbędzie się już IX edycja Ligi, która w pierwszych latach swojej działalności rozgrywała dwie edycje rocznie, aby od roku 2018 rozciągnąć pojedyncze rozgrywki na cały sezon. Ideą Ligi jest przyciągnięcie jak największej ilości osób na pokłady jachtów sportowych i pokazanie, że żeglarstwo regatowe jest dla każdego i nie wymaga wielkich umiejętności oraz zaangażowania finansowego.

- Zmieniamy nazwę na Trójmiejską Ligę Żeglarską i aktualizujemy jej format. Chcemy przez to przyciągnąć jeszcze więcej uczestników. Zauważyliśmy, że już w poprzednich edycjach udział brały zespoły nie związane z żadną konkretną firmą. Sama nazwa Biznes Liga Żeglarska mogła nieco takie grupy czy osoby odstraszać, gdyż mogły mieć przeświadczenie, że należy reprezentować jakiś konkretny biznes. Nic bardziej mylnego. Do ligi zgłosić się może każdy. Co więcej, od kolejnej edycji umożliwimy zgłoszenia indywidualne i będziemy łączyć takich chętnych uczestników w załogi – mówi Rafał Sawicki z GSC Yachting, która jest organizatorem rozgrywek.

Załogi firmowe nadal będą stanowiły większość zespołów. Wynika to z faktu, że przedsiębiorstwa chętnie wykorzystują uczestnictwo w rozgrywkach sportowych do realizowania własnych celów HR-owych czy marketingowych. Dobrym przykładem są firmy Olivia Business Centre czy EPAM, choć obie robią to w różny sposób. 

Dla EPAMu udział w Trójmiejskiej Lidze Żeglarskiej to możliwość aktywizacji własnych pracowników, pokazania, że nie tylko organizują dobre warunki pracy, ale dają też wiele innych możliwości w tym realizowania pasji i uczestnictwa w sporcie. W roku 2019 ponad 40 pracowników tej firmy żeglowało na jachtach Delphia 24. Przez cały żeglarski sezon różne załogi przychodziły do sopockiej mariny i rozpoczynały lub rozwijały swoje żeglarskie doświadczenie. Najlepsi z nich startowali w regatach Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej.

Inny schemat wykorzystania Ligi stosuje Olivia Business Centre, dla której jest to projekt marketingowy wykorzystywany w PR firmy. Olivia zaprasza na pokład jachtu oraz do rozgrywek ligowych swoich kluczowych klientów. W ten sposób buduje relacje, prowadzi networking oraz komunikuje bliskość firmy z morzem. Olivia Business Centre jest bardzo pro-sportowym przedsiębiorstwem, prowadzi różnego rodzaju aktywności, do których zaprasza wszystkich rezydentów swojego kompleksu, a żeglarstwo odgrywa w tych działaniach istotną rolę.

Obie firmy wykorzystują udział w lidze również w sposób wizerunkowy, choćby poprzez branding jachtów czy wykorzystywanie materiałów zdjęciowych z ligi w różnego rodzaju komunikacji zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. 

- Żeglarstwo, realizacja pasji, rywalizacja sportowa, regaty to najważniejsze kwestie w projekcie Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej, jednak cieszę się bardzo, że firmy wykorzystują również ligę do realizacji bardziej biznesowych celów. Od samego początku miało to być wartością dodaną dla uczestników. Zdarza się nawet, że dochodzi do zawodowych interakcji pomiędzy uczestnikami. Najważniejsze jednak, z mojego punktu widzenia jako organizatora, to radość i uśmiech na twarzach uczestników. Duma i satysfakcja z wygranych regat, ale i z samego faktu ich ukończenia mam nadziej, że zawsze będą najważniejszą częścią tego projektu – podkreśla Rafał Sawicki.

W roku 2020 odbędzie się ponownie sześć spotkań ligowych. Każde regaty poprzedzone będą oficjalną sesją treningową oraz możliwy będzie również trening indywidualny. Łącznie każdy zespół może spędzić, aż 18 dni na wodzie w ciągu sezonu. Organizatorzy spodziewają się udziału minimum 18 zespołów, ale celem jest przeprowadzenie rozgrywek łącznie dla 24 teamów. Już teraz swój udział potwierdziły, poza wymienionymi Olivia Business Centre i EPAM, takie zespoły jak PwC, Omida, Apteki Gemini, StoGda, Euro Consulting. Są już także pierwsze głoszenia grup i osób indywidualnych.

Pierwsze regaty zaplanowane są na 16 maja. Szczegóły rozgrywek można znaleźć na stronie internetowej projektu www.biznesligazeglarska.pl (zmiana nazwy strony nastąpi przed startem sezonu), a zgłoszenia potrwają do końca kwietnia.

GSC Yachting Yachting Clinic Yacht Club Sopot